Перемишляни

  Пізнати щось цікаве, незнайоме, змінити буденне життя на захопливу пригоду – таку можливість нам дають подорожі. Мандрувати самостійно, без допомоги туристичних фірм, зараз стає дуже популярно. Таке поняття має назву "бекпакінг" (backpacking).

  Романтику подорожей можна відчути і не покидаючи рідну країну, адже наша батьківщина може бути такою екзотичною, неповторною та подарувати нам море нових вражень.

  Напевно, однією з найпопулярніших областей України, серед туристів, є Львівщина. Найбільша в західному регіоні, багата своєю історією, культурою та архітектурою. Тут є все для відпочинку на любий смак: історико-культурні заповідники, палаци, музеї, стародавні костели та монастирі. А дивовижна природа вражає своєю різноманітністю: могутні ліси, широкі ріки, озера та гори Карпати.

  Пам'яток тут стільки, що вистачить не на один рік подорожей: чого вартий один тільки Перемишлянський район, що славиться своїми рекреаційними ресурсами, зокрема екскурсно - туристичними.

  Перемишляни - розташовані за 45 км. на північний схід від обласного центру на автошляху Львів - Івано-Франківськ, в верхів’ях річки Гнила Липа. Герб міста – солом’яний вулик. Населення міста, за останніми даними, складає 7 565 мешканців.

  Щодо назви міста, то існує декілька думок. За однією з них походження назви міста є древньоруським, так як співзвучне з такими як Перемишль, Перемиль. А за іншими джерелами, польським - Przemyslany, що складається з двох слів "slava" і "promysl/przemysl", перекладається як "слава промислу". Таке походження назви є більш вірогідним, так як перша згадка про місто є саме в польських літописах, а саме: «Актах городських та земельних» датоване 1437 роком, в зв’язку з розмежуванням земель між місцевими селами.

  Місто має довгу і насичену історію, адже, за свідченнями археологів, поселення тут існувало вже в першій чверті ІІ тисячоліття н. е. В кінця XVI – початку XVII століття Перемишляни згадуються як велике село, що було власністю незалежних шляхтичів. 1623 року Перемишляни отримали статус міста і Магдебурзьке право. Саме в цей час місто починає розвиватися, активно заселяється торговцями і ремісниками. В часи середньовіччя, за свідченнями мандрівника і посла Ульріха Вердума, що був тут в 1671 році, місто вже є досить укріпленим, з земляними валами на яких стояли міцні стіни з дерева. До міста вели брами – Львівська та Бережанська. На той час Перемишляни належали коронному хорунжому Сенявському і тут діяв костел і монастир.

  Місто не раз руйнували татарські навали, починаючи з XVI. Найбільших руйнувань від татар Перемишляни зазнали в 1620 та 1626 роках. А в 1675 році, орда настільки сплюндрувала місто, що його звільнили від сплати податку аж на 4 роки. З історичних джерел відомо, що у пізньому середньовіччі у місті був зведений замок. Нажаль, ні дату будівництва, ні дату його зруйнування встановити поки не вдалось. Та повне уявлення про нього дає інвентарний опис зроблений 1698 році.

  1728 році був виданий магдебурзький привілей, підтверджений 1733 р. Він давав право мешканцям виготовляти пиво та горілку для власних потреб, а перемишлянські купці могли торгувати будь-яким товаром. Велика пожежа, що сталася 1758 року, зруйнувала місто майже повністю і знов уряд звільнив мешканців від сплати податку на 3 роки.

  В 1772 році, Перемишляни входять до складу Австрійської імперії, але так і залишаються маленьким провінційним містечком, що входило до Золочівської округи. 1860 р. місто отримує статус повітового центру.

  В 1909 році через Перемишляни було прокладено залізницю Львів – Потутори (Підгайці). Це дало поштовх до зростання економіки міста, почався розвиток лісництва та торгівлі.

  Після Першої світової війни і до 1939 року Перемишляни були у складі Польщі. Потім ці землі відійшли до Радянського Союзу.

  Найцікавіші туристичні об’єкти міста - це костел святих апостолів Петра та Павла, фондований 1645 року та мурована церква оборонного типу, що знаходиться у залишків міських валів. Та, враховуючи історію міста та його околиць, на цьому не варто зупинятися. Адже, як свідчить Державний реєстр культурного надбання України, на Перемишлянщині нараховується більше 120 пам’яток архітектури.

  Туристам також буде цікаво відвідати такі історичні об’єкти, як костел Станіслава у с. Дунаїв (1485 року), пам'ятка оборонної архітектури XV- XIХ ст. - монастир - фортеця с. Унів та замок у с. Свірж.

  Ще однією окрасою міста є озеро, що розташувалося на його околиці. Це прекрасне місце відпочинку і затишний куточок для рибалок.

  Зі Львова до Перемишлян можна дістатися маршруткою, яка відходить з автостанції №5 (час в дорозі приблизно 50 хвилин). Або ж на власному авто, тоді є вибір: можна їхати через Винники. Інший варіант – зі Львова на південний схід через Бібрку і Свірж.