Свірж

  Перлина туристичних маршрутів Перемишлянщини – Свірж. Село розміщене в мальовничій місцевості на розливах річки Свірж, притоки Дністра. Перші згадки про поселення датуються 1427 роком, у зв’язку з приїздом польського короля Владислава ІІ Ягайла та розмежуванням території між містом (саме так, адже спочатку Свірж мав статус міста) та селом з однойменною назвою. Зараз це просто велике село, яке славиться своїми оборонним замком та костелом.

  Свірзький замок стоїть на високому пагорбі Белз. Оточений озерами з трьох сторін та парком він ще більше підкреслює красу місцевого краєвиду. Будувати тут фортецю почали брати Свірзькі, тодішні власники міста. Дати початку будівництва надаються різні. Перші письмові згадки датуються 1530 роком, та на охоронній таблиці дата побудови палацу 1482 рік.

  Не дивлячись на свій оборонний статус, замок неодноразово захоплювали козаки під час визвольної війни проти Речі Посполитої, а в 1648 році його навіть спалювали татари.

  Вже в XVII ст. замок набув сучасного вигляду, коли його власником став граф Олександр Цетнер (засновник Львівського ботанічного саду) і почав його перебудову. Саме в цей час, у Львові, генерал артилерії та відомий фортифікатор Павло Гроздіцький, будував два арсенали - Королівський і Сенявських. Тому, припускають, що цей архітектор також є і автором перебудови Свірзького замку, у зв’язку з деякою спорідненістю елементів фасадів цих споруд. Цетнери залишалися власниками замку до ХІХ ст., та неспокійне ХХ ст. внесло свої корективи – палац часто змінював власників, а після Другої світової війни замок був розграбований. Реставраційні роботи тут проводилися ще за Радянського союзу в 1975 – 1983 рр.

  У парку біля палацу розташувався костел Успіння Богородиці епохи Ренесансу. Його звели в 1541 році на місці дерев’яного храму. Зараз він належить греко – католицькій громаді.

  Палац з околицями не раз ставав об’єктом кінозйомок. Наприклад, у стрічці «Д’Артаньян і три мушкетери», радянські кінематографісти спромоглися зобразити цей замок як бастіон Сен-Жермен. Особливо ефектно у фільмі виглядала напівзруйнована башта поряд із замком.

  Та Свірж відомий не лише своєю фортецею, а й Фестивалем культур народів світу «Свірж», що проходив тут 2009 року.

  Відстань від Львова до Свіржа близько 40 км. Дістатися можна від АС №5 на маршрутці або автобусі. Подорож до замку може стати частиною подорожі по «Золотій підкові Львівщини». А це Олеський, Підгорецький та Золочівський замки.

  Отож, якщо Ви ще не встигли побувати наприклад у Франції, чи в будь – якій іншій європейській країні – не поспішайте – можливо спершу варто дізнатись більше про Україну?