Унів

  Невелике село Унів в Перемишлянському районі, незважаючи на свої розміри, має велике духовне значення. З 1946 року і до 2003 р. село мало назву Міжгір’я. Назва Унів давньослов’янського походження, що означає добрий. Від Львова розташоване на відстані близько 50 км. В селі діє Свято-Успенька Лавра, що належить Студитському ордену греко-католиків.

  Декілька слів про оборонний монастир в селі Унів – це одне з найдавніших відпустових місць в Україні. Він почав діяти з XIV ст. і спершу мав статус православного. З 1700 року відійшов до ЧСВВ. Легенда розповідає, що монастир було зведено в знак вдячності князем Лагодовським за його чудесне зцілення біля цілющого джерела. Тут зберігається чудодійна ікона Божої матері. В монастирі жили і працювали видатні діячі української історії та культури, в тому числі Іван Вишенський, який написав там "Посланіє до стариці Домнікії". У XVІІІ ст. це був один з найважливіших монастирів Галичини та згодом став занепадати.

  Нині Успенська Унівська Лавра налічує вісім монастирів в Україні та поза її межами. З 1994 року, кожного травня до монастиря вирушає дводенна молодіжна проща, організована студентською "Обновою", Мальтійською службою допомоги і орденом Студитів.

  Свято-Успенський монастир був також відомий як культурний осередок. Лаврою досить добре опікувалися удільні князі, а згодом – шляхетські родини. В монастирі було зібрано велика бібліотека, переписувалися рукописи. Пізніше, з 1648 року і до 1770 р. тут діяла Унівська друкарня після того, як львівський єпископ Арсеній Желиборський вирішив перенести її з Святоюрського монастиря. В Уневі працювали такі відомі та досвідчені друкарі як Андрій Скольський (1648 р.), Семен Ставицький (видання 1670, 1673, 1680рр.) та Дмитро Кульчицький (1678 р.).

  Найвідоміші видання Унівської друкарні - це Пластир 1648 р. та Акафисти 1660 р. Час розквіту друкарні кінець 1669 року, пов'язаний з здобуттям королівського привілею на "друкарню слов’янську і руську", який спромігся отримати новий архімандрит Варлаам Шептицький. За весь час в друкарні було опубліковано близько 60 різноманітних видань, друк яких відзначався високою якістю. Та згодом Унівська друкарня почала занепадати, поступившись місцем Почаївській та друкарні Львівського братства.

  Зі Львова добираємося туди з АС №2 маршруткою, що їде в напрямку Золочева, або з АС №5 до Перемишлян. В самих Перемишлянах потрібно пересісти на маршрутку до Унева, хоча можна пройтися й пішки, це приблизно 3- 4 км.